اثر ضد دیابتی دانه های زیره در افراد دیابتی

اثر ضد دیابتی دانه های زیره در افراد دیابتی طریقه مصرف زیره سبز برای لاغری شکم انسانی گزارش شده است (Karnick, 1991)، در این مطالعه، 80 بیمار مبتلا به دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین به مدت 24 هفته به صورت خوراکی با فرمولاسیون آیورودا حاوی C. cyminum تجویز شدند.

قند خون ناشتا و بعد از غذا در فواصل 6 هفته ای در تمام بیماران به طور معنی داری کاهش یافت، دانه های زیره غذایی برای کاهش ناهنجاری های متابولیکی مرتبط با دیابت در موش های دیابتی STZ مشاهده شد (Willatgamuwa و همکاران، 1998).

رژیم غذایی 8 هفته ای قیمت مبل راحتی ارزان حاوی پودر زیره سبز (25/1%) به طور قابل ملاحظه ای مفید بود، همانطور که با کاهش هیپرگلیسمی و گلوکوزوری نشان داد.

هیپرلیپیدمی مرتبط با دیابت نیز به طور موثری توسط زیره غذایی در موش های دیابتی آلوکسان مقابله شد (دانپانی و همکاران، 2002).

مشاهده شده است که دانه‌های سیاه‌دانه طرز تهیه مربای هویج غلیظ یا عصاره‌های آب یا متانولی آن در خرگوش‌های آلوکسان دیابتی افت قند خون دارند (اختر و علی، 1985).

تأثیر ضد هیپرگلیسمی C. nigrum به ترکیبات فلاونوئیدی موجود در این دانه ها نسبت داده شده است (Roman-Ramos et al., 1995; Ahmad et al., 2000).

عصاره متانولی C. cyminum در موش‌های دیابتی استرپتوزوتوسین بر دیابت، استرس اکسیداتیو و تشکیل محصولات نهایی گلیکوزه شده پیشرفته (AGE) در مقایسه با گلی بن کلامید مورد بررسی قرار گرفته است (Jagtap and Patil, 2010).

مطالعات آزمایشگاهی نشان داد طرز تهیه کیک ساده وانیلی در قابلمه که زیره از رادیکال های آزاد و تشکیل AGE جلوگیری می کند، اثر ضد دیابتی زیره سبز (تحت درمان به مدت 4 هفته) با گلی بن کلامید قابل مقایسه بود و حتی در کنترل استرس اکسیداتیو و تشکیل AGE که در پاتوژنز عوارض ریز عروقی دیابت نقش دارد، بهتر بود.

فعالیت بازدارندگی کومینالدئید جدا شده از دانه C. cyminum در برابر عدسی آلدوز ردوکتاز و α-گلوکوزیداز جدا شده از موش های صحرایی Sprague-Dawley ارزیابی شده است و با کورستین به عنوان یک مهار کننده آلدوز ردوکتاز و آکاربوز به عنوان یک α-گلوبیکو مقایسه شده است.

فعالیت مهاری کومینالدئید به ترتیب 1.8 و 1.6 برابر کمتر از آکاربوز و کورستین بود، با این وجود، کومینالدئید ممکن است برای درمان های ضد دیابت مفید باشد.

 • منابع:
  1. traditional uses, chemical constituents, and nutraceutical effects
 • تبلیغات: 
  1. ماجرای شفای بیماری با سفال!!!!
  2. ساخت برج جدید توسط مرد نابینا!
  3. راهکارهایی که می توانید با آن پول خود را مدیریت کنید!
  4. ثروتمند شدن در سه ثانیه را بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *